• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Muğla NLP Tanımı

Muğla NLP Tanımı
Muğla NLP


Muğla NLP teknoloji ile gelişerek yeni seçenekler yaratmanın yollarını amaçlıyor. NLP’nin yaratıcıları Bandler ve Grinder’a göre insanların zihinlerindeki dünya modeli bir haritaya benzer ve eğer bir çözüm bulamıyorlarsa bu haritalarındaki kısıtlılık yüzündendir. “Sınırlı olan içinde yaşadıkları dünya değildir. Kendi haritalarının fakirliği onları acı ve ıstırap içinde tutar”. İnsanların çoğu zaman yeni seçeneklere ihtiyacı vardır ve NLP bu fırsatı onlara sunan bir yapıdır. Ünlü aile terapisti Virginia Satir’in dediği gibi “insanlar tercihlere sahip oldukları takdirde en iyiyi yapacaklardır”.

Muğla NLP´nin gelişiminde başka insanların da katkıları olmuştur. İlk çalışmalar davranışsal yaklaşım olarak tanımlanırken, son zamanlarda odak noktası davranışların ardında yatan kimlik, inançlar ve değerlere kaymıştır.

İnsanların geçmişteki kötü olaylara takılarak hayatlarını sürdürürler; bazılarıysa geleceğin kaygılarıyla mutsuz bir hayat yaşar. İnsana geçmişten ders alarak bugüne odaklanmayı ve geleceği planlamayı öğreten bir bilimdir. Muğla NLP`nin geçmişi temizleme teknikleri ile kişiler geçmişteki kötü olayların etkisinden kurtulup, hedef belirleme teknikleriyle de bir misyon ve vizyon belirleyerek geleceğe umutla bakarlar. Bu sayede de günlük hayatlarını daha pozitif yaşama şansına sahip olurlar.

Muğla NLP, önce kişinin kendini anlaması, kendi iç çelişkilerinden kurtulması, endişe ve korkularından sıyrılması ile başlayıp, çevresini, toplumu ve genel olarak dünyayı daha iyi anlamasını, yaptığı hareketlere bu gözle bakmasını ve davranışlarını buna göre düzenlemesini sağlayan bir sistem bütünüdür. Muğla NLP, birçok kişinin katkısı ile oluşturulmuş, bilimsel temeli olan bir sistemdir. Kısaca söylemek gerekirse NLP, insan davranışlarının modellenmesi üzerine kurulmuştur. NLP’nin amacı, etkili iletişim kurmak ve bu iletişimi sürekli geliştirmektir. Anahtar kelimeler “iletişim” ve “gelişimdir”.

Muğla Neuro Lingustic Programming hedeflerin karşılaması gereken belirli “iyi biçimlenmiş koşullar” sıralar. Bu koşulların ilki, hedefin olumlu olarak ifade edilmesidir. Yani, hedef bireyin olmasını istemediği bir şey değil, istediği bir şey olmalıdır. Ayrıca hedef ulaşılabilir olmalıdır. Bir deneyimi geriye çevirip, olmamasını sağlamak hem mantıksal, hem de pratik açıdan imkansızdır. Bir eylemi “yapmama” işlemine koyulmak imkansızdır. İnsan sadece yapma işlemine koyulabilir.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
Muğla NLP Tanımı başlıklı 1224 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın